Çiçek Hikayeleri

Açelya Bitkisi ve Bakımı

Söylenemeyen, dillendirilmemiş olan aşk anlamını taşımakta olan Açelya çiçeği kısa bir dönem sergilediği güzelliği sonrasında diğer açma dönemine kadar dinlenir. Balkonların ve bahçelerin sevilen ve dikkat çeken çiçeği olma özelliğine sahip olan bu bitki Ormangülü cinsine mensuptur. Fundagiller familyasına ait olan Açelya birçok farklı yöntem ile de çoğaltılabilen bir bitkidir. Tepeden çelik alma, kökten ayırma, yeni filizlerin alınması ve tohumdan üretim ile açelyalarınızı artırabilirsiniz.

Açelya Bitkisinin İstekleri

Açelya bitkinizin isteklerine doğru yanıt verirseniz her çiçek açma döneminde size daha sağlıklı ve güzel çiçekleri sunacaktır. Güneşi sevse de direk gün ışığından hoşlanmayan Açelya ılıman iklimi sever.

Açelya çiçeklerinin türüne göre bilinen bir özelliği ise bir türün esintiden hoşlandığı diğer türün ise esintiden hoşlanmadığıdır. Bunu anlamak için açelya bitkinize kısa süreli bir deneme yapabilirsiniz.

Ilıman iklim ile birlikte baha başında tomurcuklanmaya başlayacak olan çiçeğiniz iki haftadan bir aya kadar çiçekli kalır. Bu dönemin uzamasını istiyorsanız yazın sıcak aylarda gölgeye alınarak da çiçeklenme süresini uzatabilirsiniz.

Saksı değişimlerinde sadece bir boy büyük saksı seçimine yer vermeniz gerekir. Aksi takdirde bitki kök gelişimine yer vereceği için toprak üstü gelişiminde gerileme hatta yavaşlama ile karşılaşmanıza neden olacaktır. Aynı zamanda çiçeklenme de durabilir. Bu sebep ile saksı tercihine dikkat etmeniz önemli bir detaydır.

Leave a Reply