Çiçek Bakımı

Çiçek Bakımı Nasıl Yapılmalı?

Yaşam alanlarımızda görmekten en çok hoşlandığımız şey şüphesiz ki çiçekler… Muhteşem kokuları ve güzel görünümleri ile neredeyse evimizin her köşesini çiçeklerle donatmak istiyoruz. Ancak o kadar çiçeğe nasıl bakılır kaygısı bu isteğimizi ertelememize neden oluyor. Çiçek bakımı sandığımız kadar zor mu? Yeterince ilgi ve birkaç püf noktaya dikkat edildiği müddetçe çiçek bakımı nasıl yapılır sorusunun cevabını bulmuş olabilir.

Çiçek Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Çiçekler için ışık olmazsa olmazlardan biridir. Karanlık ortamlar çiçeklerin sağlığını ve canlı görünümünü kaybetmesine neden olur. Eğer karanlık bir ortamda bulunmak zorundaysa, bu durumda yapay bir ışık yaratmak iyi bir fikir olabilir.
  • Çiçeklerin geneli ılık iklim kökenli bitkilerdir. Bu sebeple ne çok yüksek ne de çok düşük sıcaklıklar çiçekler için uygun olmayacaktır. Kışın ortalama 18 derece, yazın ise ortalama 23 derece sıcaklıkta bir ortam oluşturulması çiçekler için idealdir. Bazı dayanıklı salon bitkileri 10 derecelerde de gelişimini devam ettirebilir.
  • Sulama ise çiçeğin türüne göre değişir. Kaktüs ayda bir sulanırken orkide haftada bir sulanan bir bitki olduğu için, çiçek türlerinde bu biraz deneme yanılma yoluyla bulunur. Toprağın neminden suya ihtiyacı olup olmadığı anlaşılabilir.

Bitkinin gelişimini engellememek açısından büyüdüğünde ya da yaprakları solmaya başladığında saksını değiştirmek rahatlamasına ve yeniden canlanmasına olanak sağlayacaktır. Saksı değiştirmek zannedildiği gibi zor ve zahmetli bir işlem değildir

Leave a Reply