Çiçek Hikayeleri

Kokulu Orkide Çeşidi Var mı?

Orkide çiçekleri yüzlerce çeşide sahip olmasının yanı sıra evde bakılan çeşitleri ticari olarak üretilen saksı çiçekleridir. Bu saksı çiçekleri kokusuz olmasına karşın oldukça güzel olan çiçekleri ile dikkat çekerler. Beyaz olan rengi genel olarak en çok tercih edilmekte olanıdır. Bunun yanı sıra kokulu olan orkide arıyorsanız Asya orkidesine de yer açabilirsiniz. Farklı bir orkide çeşidi olan bu orkide cinsinin kokusu oldukça hoştur. Katmerli açan çiçekleri ve yeşilliği ile son derece hoş olan kokulu orkidelerinde genel olarak beyaz rengi seçilmektedir.

Orkide Bakımında Püf Noktalar Nelerdir?

  • Orkide bakımında öncelikle orkideyi satın alırken dikkat etmeniz önerilir. Orkide yapraklarının, dallarının ve çiçeklerine dikkat ederek bu kısımlarda beneklerin ve solmanın olup olmadığını kontrol etmeniz gerekir. Yaprağın aşağı doğru kendini bırakması ise aşırı susuz kalmaya işarettir. Aynı zamanda yaprakta sıkıntı olması hastalık belirtisidir.
  • Orkide çiçeğinin bakımında sulama esnasında yaprağa suyun temas etmemesine dikkat etmeniz önerilir. Fakat tozun yaprakta bulunan gözenekleri tıkamasına izin vermemek için hafif nemli bir bez ile üst ve alt kısmının dikkatlice silinmesi önerilir.
  • Orkide bakımında direk olarak güneş ışığına maruz kalmamasına dikkat edilmesi de önemlidir. Direk güneş ışığına maruz kalan orkidenin yaprakları zarar görecektir. Bu sebep ile dolaylı olarak gün ışığından yararlanacağı bir yerde konumlandırılması bu anlamda önerilir.

Leave a Reply